Zahrada

Dělení zahradního nábytku podle konstrukce a podle využití

S jakými druhy zahradního nábytku se můžete setkat a jaké jsou jejich přednosti a nedostatky? V jakém případě se hodí konkrétní konstrukce zahradního nábytku a kdy je naopak více než nepraktická? Poodhalíme rozdělení druhů zahradního nábytku a usnadníme vám tak jeho výběr.

Dělení zahradního nábytku podle konstrukce

V případě konstrukce zahradního nábytku je nejdůležitější otázkou způsob jeho skladování. Plánujete nechat nábytek na zahradě nebo na terase po celý rok? Anebo byste jej raději uložili na zimu pěkně do sucha? Pak tomu přizpůsobte nejen materiál pohovky či jídelní sestavy, ale také jeho konstrukci. Z hlediska konstrukce se nábytek dělí na pevný a rozkládací. Pevný zahradní nábytek se hodí spíše na krytá místa, kde vydrží stát celou zimu. Obvykle k němu dostanete i ochranný obal na nábytek usnadňující jeho přezimování. Rozkládací zahradní nábytek je po všech stránkách praktický. U stolu je možné obvykle odšroubovat nohy a zbytek se dá skladovat ve vertikální poloze. Židle mají obvykle konstrukce, kterou lze složit či rozložit jednou rukou. S rozkládacím nábytkem se setkáte v mnoha variantách a velikostech. U rozkládacího nábytku se více než jinde vyplatí vsadit na kvalitní materiály a spoje. Ty jsou totiž opravdu namáhány.

Typy zahradního nábytku podle způsobu uspořádání

Mezi nejoblíbenější a nejvíce kupované patří zahradní sestavy obsahující více kusů nábytku. Ty jsou obvykle také cenově výhodné a umožňují posezení na zahradě se všemi aspekty pohodlí. Základní jídelní zahradní set obvykle obsahuje stůl a čtyři židle. Výjimkou nejsou ani sety zahradní pohovky a malého stolku s křesílky. Další kategorii tvoří samostatně stojící nábytek. Mezi ten patří především zahradní lavice, které je možné si postavit i jako solitéru na místo s krásnou vyhlídkou. Samostatně lze pořídit i jiné druhy nábytku a vytvořit si tak vlastní zahradní nábytek na míru.

Dělení nábytku podle způsobu využití

Z hlediska plánovaného využití lze zahradní nábytek rozdělit na ten, který je určený ke konzumaci potravin, sedací soupravy a nábytek určený k relaxaci. Jídelní sety jsou praktické zejména v případě, že chcete na zahradě grilovat. Sedací souprava se hodí spíše na terasu a obsahuje obvykle kromě pohovky také křesílka a stolek. Praktická jsou v této kategorii rovněž ratanová dvojkřesla, která nezabírají moc místa, ale přinesou dost prostoru pro posezení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *