Interiér

Vystřídá pro rok 2020 korálovou červeň barva mrtvého korálu?

Zářivou korálovou barvu roku 2019 možná vystřídá příští rok na pomyslném trůně barva mrtvého korálu. Společnost Pantone, která již roku 1963 vytvořila unikátní vzorník barev, kterým se řídí svět grafiky, designu a oděvního průmyslu, sice ještě nevybrala pro příští rok barvu roku, ale zdá se, že barva roku 2020 bude v mnohém symbolická.

Život vystřídá smrt

Výběr barvy nesoucí označení Pantone 115-1 U (Bleached Coral) by totiž poukázal na ekologickou katastrofu, kterou představuje umírání korálových útesů. Zatímco barva roku 2019 byla barvou živoucího korálu, rok 2020 by se nesl ve znamení toho mrtvého, běleného, bez života. Takovým výběrem by se podle dvojice australských designérů Jack + Huei upozornilo na fakt, že jen v posledních 20 letech došlo k několika velkým fázím umírání korálů a zanikla tak již více než jejich polovina.

Barva roku udává celosvětový tón

Vyhlášení barvy roku je důležité nejen pro designéry interiérů a oděvní průmysl, ale udává trend pro další odvětví. Daný rok provází módní návrháře, grafiky, fotografy, ale také výrobce nábytku, osvětlení nebo doplňků. Vyhlášení barvy pro daný rok je natolik důležité, že probíhá po dvou tajných setkáních nejvyšších představitelů společnosti, na kterých se zohledňují nejen světové trendy v designu a módním průmyslu, ale také ve společnosti, politice a kultuře. Samozřejmě každoročně výběr provází také řadu kontroverzí.

Přírodní materiály v hlavní roli

Odstíny barvy mrtvého korálu skvěle doplňují veškeré přírodní materiály, hlavně dřevo. I to zapadá do současného trendu návratu k přírodě, zvýšené potřebě ochrany životního prostředí, omezování využití plastů a jednorázových potřeb a snížení ekologické zátěže. V interiérech se proto budou designéři snažit vyjít vstříc všem těmto požadavkům a stejně k tomu přistupují i odborníci z truhlářství Praha, kteří ale doporučují pro oživení interiéru vhodně kombinovat tuto barvu s kontrastními doplňky nebo výraznými detaily např. v podobě kovu. Obdobně se doporučuje postupovat i při výběru oblečení, kde právě kombinace světlé s výrazným šperkem dodá oděvu patřičný šmrnc.

Zdroj/ foto: dezeen.com.