Interiér

Pracovní desky

Stojíte před novým startem, co se kuchyně týče? Pak máte jistě spoustu plánů, nápadů, které jsou ve vašich představách vykresleny do nejmenších detailů.

Neuchylujte se ale ke vzdušným zámkům, plánujte s rozvahou a nezapomeňte, že kuchyň musí být nejen krásná, nebo dokonce snová, ale hlavně praktická a účelná.

Pracovní deska jako dominanta

U pracovní desky je důležité si uvědomit, že je namáhanou a denně hojně využívanou plochou. Vše, co je spojeno s kuchyní, se na ní odehrává. Vaříte kafe? Kam postavíte hrnek? Na pracovní desku. Krájíte? Kde? Na pracovní desce. Otevíráte víno? Kam ho postavíte? Na pracovní desku. Obalujete řízky? Kde? Na pracovní desce. Zavařujete? Kde se zavařeniny a sklenice nacházejí? Na pracovní desce. Deska, deska, deska. Jak vidíte, jednoznačně musí být odolná a trvanlivá.

Nemějte však obavy. Nemusíte si pořídit nějakou hrůzu jen proto, že je maximálně praktická. Společnost VEŠO-LAMINART s.r.o. uspokojí veškeré vaše potřeby. Nabízí různorodou škálu funkčních a přitom velmi estetických pracovních desek.

Podle čeho a jak nejlépe vybrat pracovní desku

Nesmírně důležitý je samozřejmě výběr kuchyňské linky jako celku, avšak pracovní desce věnujte zvlášť zvýšenou pozornost. Můžete vybírat například z vysokotlakého laminátu (HPL), dřeva, keramiky a nerezi, nebo se přiklonit k výběru přírodního či umělého kamene. A to je pouhá část všech možností. Vybírejte podle toho, co od desky očekáváte. Pokud jste například obzvlášť nároční na čistotu, vybírejte kuchyňskou linku, potažmo pracovní desku s co nejmenším počtem spojů. V těch se velmi rády drží veškeré bakterie, drobky a viditelné nečistoty. A přesně tyto praktické desky najdete v přehledné nabídce společnosti VEŠO-LAMINART s.r.o.

Možnosti pracovních desek

Funkce a vzhled takové desky se odráží hlavně v materiálu, který byl použit.

Klasické pracovní desky z OBI, Bauhausu, Hornbachu

Podklad tvoří dřevotříska a dekorativní papír (0,3–0,5 mm) s povrchovou úpravou, tloušťka desky je 28 mm nebo 38 mm, cena začíná na 200 Kč/bm. Výběr dekorů a rozměrů je omezený, rovněž tak životnost (deska vlivem vlhkosti často nabobtná).

Klasické pracovní HPL desky vyrobené na míru

Podklad opět tvoří dřevotříska nebo MDF a povrch HPL (0,7–1,3 mm), tloušťka desky je 30–50 mm (podle přání klienta). Cena desek začíná na 1700 Kč/bm. U klasických pracovních desek na míru je výhodou velký výběr dekorů a rozměrů, životnost je ale omezená (deska vlivem vlhkosti často nabobtná).

Kompaktní desky

Hotový produkt přímo od výrobce HPL (hrana černá, hnědá, bílá nebo podle přání zákazníka). Deska je vysoce voděodolná, tloušťka desky je 10 nebo 12 mm, cena od 2000 Kč/bm. Potěší vás široký výběr dekorů a rozměrů a téměř neomezená životnost této desky. Navíc je u ní možnost spodní montáže dřezu.

Nerezová deska

Tyto desky znáte z profesionálních kuchyní, pomalu už ale prostupují také do domácností, jsou totiž vysoce odolné a funkční. Neohrozí je koroze ani vysoké teploty, budí však chladný dojem a při práci může taková deska způsobit hluk.

Umělý kámen

Umělý kámen je kompozitní materiál. Stále ještě se dá mluvit téměř o novince. Tento materiál je vysoce kvalitní a odolný. Desky jsou vyrobeny z jemných minerálních směsí a pojiv, to vše na akrylátové nebo polyesterové bázi. Umělý kámen je neporézní a nenasákavý a jednotlivé díly lze spojovat bez spár, tudíž se nemají kde usazovat nečistoty. Desku z umělého kamene lze tvarovat do oblouků a dalších, téměř libovolných tvarů. Snese teplo do 100 stupňů Celsia, a proto není vhodné odkládat horké předměty (např. nádobí odstavené ze sporáku či trouby) přímo na tyto desky a je nutné používat teplu odolné podložky, popřípadě přímo do desky instalovat lamely či rošt z jiného materiálu, který zabrání přímému styku horkého nádobí s deskou. Na rozdíl od přírodního kamene má umělý kámen nesporné výhody pevnost, nenasákavost a opravitelnost. Tloušťku desky určuje sám klient. Ceny desek z umělého kamene začínají na 9000 Kč/bm.

Přírodní kámen

Nejčastěji jde o desky mramorové, které vypadají lákavě a nádherně. Musíte se o ně však patřičně starat a hlavně na jejich pořízení začněte včas šetřit. Pokud plánujete umístění mramoru, počítejte také s robustnější konstrukcí pod ním. Navíc musíte mít celý interiér laděný do luxusu. K ničemu jinému se mramor opravdu nehodí. Přírodní kamennou desku může tvořit také například žula či jiný tvrzený kámen. I zde je možnost spodní montáže dřezu.

 

Slinutá keramika Desky jsou vyrobené z keramických jílů a živců. Vypalují se při teplotě 1200 °C a vytvářejí krásné velké plochy s jedinečným vzorem. Široká paleta barev a vzorů je pastvou pro oko. Tloušťka desek je od 3 mm do 20 mm. Také u této varianty máte otevřenou možnost spodní montáže dřezu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *