Jaké bylinky se hodí pro pěstování v květináči?
Bylinky patří mezi nejoblíbenější rostlinky, které se dají pěstovat nejen venku, ale i doma v květináči. Těšit se z nich můžete po celý tok, navíc je využijete v kuchyni, nebo když vás trápí nějaký ten neduh.
Proč doma nebo na balkoně pěstovat bylinky místo květin?
Bylinky mají celou řadu přínosů, zamilujete si jejich chuť, vůni i účinky. Když si je koupíte nasušené, sice splní svůj účel, ale ne tak, jako když používáte ty čerstvé, navíc vlastnoručně vypěstované. Zvládne to i začátečník, tak se není čeho bát a pusťte se do toho.
Jaké bylinky se hodí i pro začátečníky?
Pěstování bylinek je radost, vypěstovat se dá jakákoli. Když s bylinkami ale začínáte, mezi ty nejlepší nejen pro bylinkové záhony patří:
- Meduňka, kterou využijete na sirup i na čaj večer před spaním. Podpoří trávení i chuť k jídlu, uklidní, pomůže i při bolestech břicha a nadýmání. Miluje polostín a stále vlhkou půdu.
- Bazalka, která patří mezi aromatické rostliny z čeledi hluchavkovitých, je třeba ji pravidelně zalévat. Povzbudí žaludeční činnost i chuť k jídlu, zklidňuje nervovou soustavu, oceníte ji i při kašli, protože ulehčuje odhleňování. Používat ji můžete jako koření nebo si uvařit bazalkový čaj.
- Majoránka, která vyžaduje teplo a využijete ji nejen při přípravě bramboráků. Podporuje normální funkce střevního traktu, napomáhá i dobrému trávení. Její vůně uklidní, je účinnou pomocí i při zánětech dýchacích cest. Připravit si z ní můžete čaj, olej i sirup.
- Rozmarýn má osvěžující chuť, přidává se k drůbežímu, telecímu, jehněčímu i skopovému masu a pečeným rybám. Můžete si ho i nasušit, pro úspěšné pěstování je zásadní dostatek světla a občasná zálivka.
- Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost organismu, napomáhá relaxaci a spánku. Kdo by to do ní řekl? Na rozdíl od rozmarýnu potřebuje pravidelnou zálivku a polostín.
Jaké další bylinky si můžete vypěstovat v květináči nebo na balkoně?
Mezi další bylinky, které si můžete vypěstovat sami doma, patří také petrželka, pažitka, koriandr, šalvěj, tymián, yzop, kmín nebo levandule. Vypěstovat si je můžete jak ze semínek, tak si můžete koupit předpěstované sazenice. Vyberte jim vhodnou nádobu, naplňte ji substrátem pro pěstování bylinek, na dno ale dejte drenážní vrstvu. Zalévejte je podle jejich nároků, občas na ně použijte rozprašovač a pravidelně je zařezávejte.