Finance

Hypotéka pro podnikatele

V dnešní době, kdy je zadluženost domácností i firem naprosto běžnou záležitostí, existuje řada možností jak a kde si půjčit. I podnikatelé a právnické firmy mají více možností než kdy dříve. Stačí si jen vybrat.

Jaké mají možnosti v hypotečních úvěrech?

Při financování provozu firmy se pravděpodobně dříve či později neobejdete bez cizího kapitálu. A proč také ne? Vždyť financování podnikání dluhem může být především díky efektům tzv. daňového štítu a finanční páky výhodnější než financování svými penězi. Rozhodnutí využít některého z mnoha nabízených úvěrů lišících se typem, délkou a výší splácení, účelu, zajištění a mnoha dalších kritérií, je však první krok.

Neméně důležité je vybrat si správně. V praxi existuje mnoho různých firemních úvěrů od krátkodobých provozních úvěrů, určených na překlenutí krátké doby – k financování běžného provozu podniku, kontokorentů až pod dlouhodobé mnohoúčelové investiční úvěry a účelově zaměřené hypotéční úvěry.

Zaměříme se nyní na hypotéční úvěry pro firmy, tedy dlouhodobé úvěry určené především na financování nemovitosti (nákup, výstavba, oprava dlouhodobého hmotného majetku) zajištěné zástavním právem k nemovitosti. Kromě klasických firemních hypoték většina bank nabízí hypotéční úvěry určené přímo na investici do komerčních prostor a obecně nemovitostí za účelem dalšího prodeje či pronájmu (tzv. developerské hypotéky). Těm se však budeme věnovat někdy příště.

 

Co jsou podnikatelské či firemní hypotéky?

Jen ve zkratce: jedná se v podstatě o klasickou hypotéku aplikovanou do podnikatelského prostředí. Účelem takové hypotéky je většinou financování nemovitosti spojené s provozem firmy (koupě pozemku, výstavba nové továrny, rekonstrukce sídla firmy atd.). Hypotéka nemusí být pořízena pouze na financování nemovitosti (možné od poloviny roku 2004), o tom ale až dále. Důležité je, že je kryta zastavenou nemovitostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *