Finance

Překlenovací úvěry

Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se překlenovacích úvěrů.

Kdy mohu požádat o překlenovací úvěr?

O překlenovací úvěr klient žádá, pokud ještě nesplňuje podmínky pro přidělení řádného úvěru ze stavebního spoření. Můžete o něj požádat prakticky ihned po uzavření smlouvy o stavebním spoření, ovšem záleží na spořitelně, kdy vám jej poskytne. Některé spořitelny poskytují úvěr už při nulové akontaci, jiné vyžadují akontaci 20 %, ale i 40 %.

Jak se liší úroky překlenovacího úvěru od úroků klasického úvěru ze stavebního spoření?

Úrokové sazby řádných úvěrů ze stavebního spoření jsou pro všechny klienty stejné, zatímco úrokové sazby překlenovacích úvěrů se pohybují v určitém rozpětí (jedná se o podobný systém jako u hypotečních úvěrů). Jaká bude konkrétní sazba překlenovacího úvěru, pak ovlivňuje jednak bonita klienta, způsob zajištění, výše akontace, výše samotného úvěru a doba, která zbývá do přidělení řádného úvěru.

Je rozdíl mezi splácením klasického úvěru ze stavebního spoření a splácením překlenovacího úvěru?

Ano, a dost podstatný. Zatímco při splácení řádného úvěru ze stavebního spoření splácíte jak úroky, tak samotnou jistinu úvěru, při splácení překlenovacího úvěru splácíte pouze a jenom úroky. To znamená, že se nesnižuje částka, kterou máte vypůjčenou, čímž se však úvěr prodražuje.

Je pravda, že při splácení překlenovacího úvěru současně musím spořit?

Záleží na tom, proč jste si překlenovací úvěr vzali. Jestliže jste měli dostatek finančních prostředků na účtu stavebního spoření (které

by jinak stačily na získání řádného úvěru), ale neměli jste je tam dostatečně dlouhou dobu, pak

vkládat další prostředky nemusíte (ačkoliv můžete, protože tím můžete urychlit získání řádného úvěru). V opačném případě, tedy pokud jste překlenovací úvěr dostali například při nulové nebo dvacetiprocentní akontaci, musíte dospořit alespoň minimálně požadovaný podíl pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření, kterým pak celý překlenovací úvěr splatíte.

Mohu si úroky z překlenovacího úvěru odečíst z daní?

Ano, režim odečtu je prakticky stejný jako u řádných úvěrů. V daňovém přiznání si můžete u daně z příjmu odečíst úroky z úvěru zaplacené za daný rok. Potvrzení pro daňový úřad vám vyhotoví a zašle sama stavební spořitelna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *