Finance

Stavební spoření a fáze spoření

Fáze spoření je nejdůležitější a pro mnohé také nejatraktivnější součástí stavebního spoření.

Proč se vyplatí spořit?

Stát ke vkladům ze stavebního spoření každoročně připisuje státní podporu ve výši 15 %, maximálně však 3 000 Kč za rok.

Další výhodou je, že stavební spořitelny vklady (i přiznanou státní podporu) úročí fixní úrokovou sazbou (uvedenou ve smlouvě), která může za určitých podmínek dosáhnout až tří procent ročně. To je mnohem více, než můžete v současné situaci na trhu získat u jiných alternativních produktů, jako jsou např. termínované vklady či vkladní knížky.

Pokud vezmete v úvahu částky získané z úroků a státní podpory, můžete získat výnos přibližně až 10 %. Výnosy ze stavebního spoření jsou přitom osvobozeny od daní. Navíc se jedná o velmi jistou investici, protože vklady ze stavebního spoření jsou ze zákona pojištěny.

Kolik můžu naspořit?

Všechno záleží na vašich možnostech (spořit můžete třeba jen stokorunu, ale i několik tisíc měsíčně). Spoření není nijak časově omezeno a během jeho trvání se nemění ani podmínky (mimo jiné ani úrokové sazby), za kterých bylo uzavřeno (teoreticky vzato můžete takto spořit třeba deset let).

Na začátku spoření si klient zvolí cílovou částku, které chce dosáhnout. Ta se skládá z vložených prostředků, úroků, přiznané státní podpory a úvěru, přičemž prostředky na účtu by tuto částku neměly překročit. Z toho vyplývá, že čím víc naspoříte nad povinnou minimální akontaci, tím menší úvěr můžete získat. Jestliže však o úvěr žádat nechcete, můžete spořit tak dlouho, dokud prostředky na účtu (včetně připsané státní podpory a úroků) nedosáhnou cílové částky.

Pokud máte už před začátkem spoření jasnou představu, kolik byste chtěli spořit, jak dlouho byste chtěli spořit a že si určitě nebudete chtít brát úvěr, je nejvýhodnější zvolit takovou cílovou částku, která přibližně odpovídá součtu vkladů, státní podpory a úroků.

Jestliže tedy například víte, že budete chtít spořit právě 6 let (minimálně povinných pro získání státní podpory) a budete chtít maximálně využít státní podpory (3000 Kč za rok), nejvhodnější pro vás bude zvolit cílovou částku přibližně do 150 000 Kč. Nebudete tak platit zbytečně vysoké poplatky za uzavření smlouvy, které se odvíjí právě od výše cílové částky. Na druhou stranu, pokud zvolíte příliš nízkou cílovou částku a během pěti let spoření se sníží úroky z vkladů, zavřete si tak cestu k dlouhodobému spoření na předchozí výhodný úrok, protože můžete mít problémy s jejím navýšením.

Spořitelny vyhlašují určitou hranici pro minimální cílovou částku, shora však její výše zpravidla omezena nebývá. Pokud člověk

spořením dosáhne cílové částky, musí smlouvu vypovědět nebo může požádat o její navýšení. Ovšem ne každému musí být v této žádosti vyhověno.

Fází spoření může klient celý cyklus stavebního spoření ukončit, ale samozřejmě také nemusí. Jakmile člověk splní potřebné podmínky může požádat o úvěr ze stavebního spoření.

Státní podpora

Masová obliba stavebního spoření vyplývá především z podpory, kterou mu poskytuje stát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *