Zahrada

Tipy, jak správně vybrat nádrž na dešťovou vodu

Pokud jde o shromažďování dešťové vody, stále více lidí nyní využívá nádrže na dešťovou vodu namísto obvyklých sudů. Tyto nádrže pomáhají šetřit vodou i penězi. Výběr vhodného modelu však může být náročný úkol. Při tolika dostupných možnostech může být obtížné zjistit, která z nádrží nejlépe vyhoví specifickým potřebám. Připravili jsme pro vás několik tipů, jež vám pomohou vybrat takovou nádrž na dešťovou vodu, která vám bude přinášet skutečný užitek.

Zvažte velikost nádrže

Optimální velikost nádrže na dešťovou vodu závisí na množství vody, které potřebujete uskladnit – a samozřejmě také na dostupném prostoru na vašem pozemku. Pokud máte velkou rodinu nebo potřebujete skladovat větší množství vody, logicky budete muset zvolit větší nádrž. Na druhou stranu – pokud potřebujete skladovat pouze malé množství vody, pak může být lepší volbou menší nádrž namísto větší, jejíž kapacitu byste nikdy plně nevyužili.

Vyberte si nádrž vyrobenou z vysoce kvalitních materiálů

Nádrže na dešťovou vodu se obvykle vyrábí z betonu, plastu, sklolaminátu a oceli. Ocelové nádrže jsou obecně nejdražší, ale jsou také nejodolnější. Pro běžné použití však obvykle zcela dostačují betonové nádrže – jsou cenově dostupnější a poskytují vynikající izolaci, ovšem mohou být poměrně těžké. Za dobrou volbu lze považovat také kvalitní nádrže z polyethylenového plastu – jsou lehké a představují nejlevnější řešení. Nemusí však být tak odolné jako ocelové či betonové nádrže.

Prozkoumejte různé typy dostupných nádrží

Na trhu je k dispozici několik různých typů nádrží na dešťovou vodu a každá z nich nabízí určité výhody i nevýhody. Například podzemní nádrže jsou obvykle nejdražší, ale mohou být nejefektivnější variantou pro shromažďování a skladování dešťové vody. Nadzemní nádrže jsou cenově nejdostupnější, ale mohou být náchylné k poškození zvířaty nebo přírodními živly.

Nádrže na dešťovou vodu se vyrábějí v různých tvarech, velikostech a provedeních. Některé nádrže bývají kulaté, jiné obdélníkové. Měli byste také zvážit výšku nádrže, protože právě ta určuje, kolik vody nádrž pojme. Některá zařízení disponují dalším příslušenstvím, jako jsou například víko, podstavec nebo výpustný kohout.

Zvažte cenu nádrže

Cenové rozpětí různých nádrží na dešťovou vodu bývá vysoké, proto je důležité při nákupu zohlednit rozpočet. S ohledem na rozmanitou nabídku produktů zcela jistě najdete nádrž, která splní vaše potřeby, aniž byste přitom zruinovali domácí kasu.