Hypotéka pro podnikatele
Jaké mají možnosti v hypotečních úvěrech?
Při financování provozu firmy se pravděpodobně dříve či později neobejdete bez cizího kapitálu. A proč také ne? Vždyť financování podnikání dluhem může být především díky efektům tzv. daňového štítu a finanční páky výhodnější než financování svými penězi. Rozhodnutí využít některého z mnoha nabízených úvěrů lišících se typem, délkou a výší splácení, účelu, zajištění a mnoha dalších kritérií, je však první krok.
Neméně důležité je vybrat si správně. V praxi existuje mnoho různých firemních úvěrů od krátkodobých provozních úvěrů, určených na překlenutí krátké doby – k financování běžného provozu podniku, kontokorentů až pod dlouhodobé mnohoúčelové investiční úvěry a účelově zaměřené hypotéční úvěry.
Zaměříme se nyní na hypotéční úvěry pro firmy, tedy dlouhodobé úvěry určené především na financování nemovitosti (nákup, výstavba, oprava dlouhodobého hmotného majetku) zajištěné zástavním právem k nemovitosti. Kromě klasických firemních hypoték většina bank nabízí hypotéční úvěry určené přímo na investici do komerčních prostor a obecně nemovitostí za účelem dalšího prodeje či pronájmu (tzv. developerské hypotéky). Těm se však budeme věnovat někdy příště.
Co jsou podnikatelské či firemní hypotéky?
Jen ve zkratce: jedná se v podstatě o klasickou hypotéku aplikovanou do podnikatelského prostředí. Účelem takové hypotéky je většinou financování nemovitosti spojené s provozem firmy (koupě pozemku, výstavba nové továrny, rekonstrukce sídla firmy atd.). Hypotéka nemusí být pořízena pouze na financování nemovitosti (možné od poloviny roku 2004), o tom ale až dále. Důležité je, že je kryta zastavenou nemovitostí.