Leasing obecně
Co může být předmětem leasingové smlouvy?
Nejčastěji bývá leasing využíván k pořízení nových i ojetých automobilů, avšak jeho možnosti jsou zpravidla širší. Do nabídky leasingových společností patří též ostatní dopravní prostředky (např. motocykly) stroje a zařízení či nemovitosti.
Co je to akontace?
Akontace je první navýšená splátka. Uvádí se vždy v procentech z ceny pořizovaného majetku. Její výše závisí na ceně předmětu leasingu, možnostech je dalšího využití či prodeje v případě předčasného ukončení leasingové smlouvy ze strany nájemce a v neposlední řadě i na volbě klienta. Obecně platí, že vyšší akontace odpovídá nižšímu leasingovému koeficientu. Akontace se zpravidla pohybuje od 10 % výše.
Jaké jsou výhody leasingu?
Leasingové splátky jsou daňově uznané náklady. To znamená, že snižují základ pro výpočet daně z příjmů. Má to však jeden háček. Chcete-li tuto výhodu uplatnit, musíte se „věnovat“ podnikání.
Čím nájemce ručí?
Způsob ručení se liší podle předmětu smlouvy, podle jeho ceny a v neposlední řadě podle leasingové společnosti, s níž je smlouva uzavřena. Jako primární „zástava“ slouží akontace (viz výše), využívá se ručení třetí osobou (zejména u fyzyckých osob) a zástava nemovitosti (zpravidla při leasingu nemovitosti či nákladných investičních celků).
Jak se liší leasing od splátkového prodeje?
Mezi leasingem a splátkovým prodejem je jeden zásadní rozdíl. V případě leasingu je předmět smlouvy majetkem leasingové společnosti, kdežto splátkový prodej je čistě úvěrový instrument. Při splátkovém prodeji dochází k převodu zboží na kupujícího a dále se neváže na smlouvu o splátkovém prodeji.