InteriérRegenerace

Jak se zbavit červotoče dříve, než vám prožere chalupu?

Červotoče představovat nemusíme, zná ho téměř každý. Většina lidí si však nepřipouští, že by si mohl vybrat právě jejich obydlí. Opak je pravdou – nenasytný dřevokazný hmyz se může objevit v každé domácnosti, ve které se nachází dřevěný nábytek, krovy či trámy.

Pokud jste během večerního rozjímání před usnutím zaznamenali specifické chroupání, na nic nečekejte a pusťte se do pátrání – pakliže se u vás doma skutečně usadil nechvalně proslulý brouk, musíte ho urychleně zlikvidovat. Jinak se s napadeným dřevem rozlučte, protože z něj nezbude téměř nic.

Červotoč je společně s houbami a plísněmi nejčastějším biologickým škůdcem v nábytku. Nejčastějším druhem je 3-4 mm velký červotoč proužkovaný. Dospělí jedinci si vybírají dřevo o vlhkosti 10-80 % a do prasklin nebo již vyhlodaných chodbiček kladou vajíčka, ze kterých se následně líhnou larvy. Ty poté hloubí další chodbičky a po dosažení dospělosti vylétávají ven – v této fázi již může být napadené dřevo nenapravitelně zničené.

Že se u vás doma zabydlel červotoč, poznáte podle jemných pilin v okolí napadeného dřeva a samozřejmě i podle typických dírek na povrchu. V noci pak můžete slyšet poměrně tiché, leč velmi vytrvalé chroupání.

Jak s červotočem zatočit?

Prvním krokem je odstavení napadeného nábytku a vizuální kontrola. V případě méně rozsáhlého napadení je záchrana přeci jen možná – k dostání je poměrně široké spektrum speciálních přípravků, které se aplikují na povrch dřeva nebo vstřikují dovnitř. Injektáž bývá pracná a je lepší ji svěřit odborníkům.

Další možností je likvidace pomocí fyzikálních metod – nejčastěji mikrovlnného záření, které larvy doslova uvaří zaživa. Následovat by měla ochrana dřeva v podobě impregnace. Ta poslouží jako prevence dalšího napadení. Spoustu užitečných informací najdete na www.ochrana-dreva.cz.