Finance

Utahujeme opasky: Základní tipy, jak ušetřit na energiích

Kdo alespoň po očku sleduje světové dění, zřejmě tuší, že v následujících letech zřejmě nebude vhodná doba na utrácení. Naopak nastávají časy pomyslného utahování opasků, a tak není od věci zopakovat, jak ušetřit za jednu z nejzásadnějších položek běžného domácího rozpočtu. V následujících řádcích vám prozradíme, co můžete udělat, aby vás v blízké budoucnosti nešokovaly vysoké účty za energie.

Výměna starého kotle za moderní

Bez ohledu na to, jakým palivem topíte, je alfou a omegou energeticky úsporné domácnosti moderní kotel s vysokou účinností. Díky tzv. kotlíkovým dotacím mohou české domácnosti při výměně ušetřit až 50 % – a ty nízkopříjmové dokonce 95 %. Zkušení plynaři zároveň doporučují nepodcenit údržbu. Nový kotel vám bude dobře sloužit pouze v případě pravidelného servisu.

Nepřetápějte a naučte se větrat

Teplo bývá nejvýraznější složkou energetických výdajů domácností, a proto je důležité s ním správně hospodařit. Zdaleka nejvíce ušetříte tak, že přestanete zbytečně přetápět a zároveň se naučíte regulovat teplotu s ohledem na využití dané místnosti. Mějte na paměti, že s každým stupněm navíc roste celková spotřeba o cca 6 %.

A protože nejvíce tepla uniká ven přes otevřená okna, větrejte vždy krátce a nárazově.

Pořiďte si úspornější spotřebiče

Zastaralé spotřebiče svou spotřebou příliš neoslní. Naopak jsou obávanými energožrouty, a proto pro ně v úsporné domácnosti není místo. Pokud máte pocit, že některá zařízení dosluhují, s výměnou nemeškejte. Snažte se najít alternativu v co nejnižší energetické třídě.

Kouzlo odloženého startu

Kdo odebírá proud ve dvoutarifové sazbě, měl by ji náležitě využívat. Instalatéři Brno z EKOMPLEXU připomínají, že moderní spotřebiče jako pračky a myčky nabízí možnost odloženého startu. Jednoduše nastavíte, aby se samy uvedly do chodu v době, kdy bude proud nejlevnější – i kdyby to mělo být ve dvě ráno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *