Výstavba

Norské domy

Sendvičové dřevěné domy skandinávského typu mají téměř výhradně sedlové střechy a jejich uspořádání umožňuje na relativně malé zastavěné ploše dosáhnout vysoké úrovně bydlení s velmi kvalitně provedenými interiéry. Pro tyto domy je charakteristická střídmost a účelnost.

Vnější obklady

Využívají se téměř výhradně dřevěné horizontálně nebo vertikálně umístěná prkna s pérem a drážkou, která jsou odvětraná a majitelé domů nebo jejich stavitelé se nebojí použít různé výrazné barvy, které pak tvoří dohromady s okolními domy krásné scenerie a dokonalou harmonii.

Izolace

Na vnitřní stěny a ve většině případů i na stropy dřevostavby se používají kromě sádrokartonu desky obdobné dřevotřískovým deskám, takzvané Fix-o-pan, s pérem a drážkou pokryté folií, která je omyvatelná a natíratelná. Využití těchto desek je výhodné nejen pro jejich rychlou a snadnou instalaci, ale i z uživatelského hlediska.

Vnější opláštění dřevostavby

Na sloupkovou konstrukci je provedeno nejprve opláštění z desek „blackboard“, což jsou desky podobné OSB napuštěné bitumenem, tyto desky se vyznačují značnou difúzní otevřeností, která je zhruba 10 x větší, než u většiny typů materiálů používaných k opláštění dřevostaveb. Jako alternativa k těmto deskám je použití speciálního sádrokartonu nebo OSB desek.

Na toto opláštění je umístěn horizontální nebo vertikální rošt, na který jsou uchycena vnější obkladová prkna, která jsou z obou stran natřena. Rošt tím zajišťuje odvětrání prostoru mezi dřevěným obkladem a samotnou stěnou domu.

Tento odvětraný prostor plynule navazuje na odvětraný prostor střechy a tím je zajištěno odvětrání celého pláště budovy. Dřevěná obkladová prkna jsou opatřena pérem a drážkou a tímto je vytvořena souvislá obkladová stěna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *